28. veebruaril tähistatakse ülemaailmset harvikhaiguste päeva

Categories
Pildil nõustab Eesti Lastearstide Seltsi liige prof Katrin Õunap harvikhaigusega patsienti. Prof Õunap on üks TÜK harvikhaiguste kompetentsikeskuse loojatest. FOTO: Merle Värv (Tartu Ülikooli Kliinikum)

28. veebruar on ülemaailmne harvikhaiguste päev. Sel päeval seatakse fookusesse patsiendid ja pereliikmed, kes on  haruldastest haigustest mõjutatud. Haruldaseks loetakse haigust, mis esineb kuni viiel inimesel 10 000-st. Erinevaid üliharuldasi haigusi on väga palju, mistõttu diagnoositakse Eestis harvikhaigus iga päev ühel-kahel inimesel.

Tartu Ülikooli Kliinikumi on loodud harvikhaiguste kompetentsikeskus, mille multidistsiplinaarne meeskond tegutseb selle nimel, et patsiendid ja nende pered leiaksid parima tee haiguse diagnoosimiseks, raviks ning perekonna toetamiseks. Harvikhaiguste kompetentsikeskusest saab aastas abi ligi 130 patsienti, kusjuures 80 protsenti neist on lapsed.

Harvikhaiguste päeva puhul toimub Tallinnas Radisson Collection Hotellis rahvusvaheline konverents „Haruldaste haiguste ravi kättesaadavus ja edukuse mõõdupuud Eestis“. Üritus toimub hübriidvormis ning on osalejatele tasuta. Rohkem infot ürituse kohta ja võimaluse otsekülekande jälgimiseks leiab siit.

Rohkem infot haruldaste haiguste kohta leiab harvikhaiguste kompetentsikeskuse kodulehelt.